Wspierające się przyjaciółki

Jak wspierać mądrze przyjaciół? Co psychologia rozwoju osobistego mówi o wspieraniu osób w trudnej sytuacji.

Jak wspierać osobę w trudnej sytuacji? Wsparcie psychologii.

Hej, tu Gabriela. Wspieranie bliskich nam osób może być dla nich nieocenioną pomocą. Czy wiesz, jak umiejętnie wspierać swoich przyjaciół i dobrze im poradzić? Przeczytaj, co dla ciebie przygotowałam!

 

Prosty sposób na wsparcie bliskich: pytać!

Każdy w pewnym momencie życia będzie potrzebować wsparcia w trudnych chwilach. Aby pomóc, a nie zaszkodzić, warto wiedzieć, czego bliska ci osoba potrzebuje. Najlepiej po prostu zapytać i wysłuchać, żeby upewnić się, czy poprawnie interpretujemy jej sytuację. Jednak rozmowę na trudne tematy warto podjąć, gdy są odpowiednie warunki, czyli kiedy twoja przyjaciółka czuje się bezpiecznie. Dajcie sobie czas, w pośpiechu trudno jest otworzyć się i wylać serce przed rozmówcą. Odetnij się od bodźców, aby móc w pełni skupić się na przyjaciółce i udzielić jej wsparcie. Już samo zainteresowanie potrzebami bliskiej osoby może podnieść na duchu.

 

Jak dobrze pokazać swoje wsparcie?

W okazywaniu wsparcia trzeba pamiętać o tym, że każda osoba inaczej reaguje na różne doświadczenia, na przykład to, czym ty byś się nie przejęła, w przyjaciółce może wywołać głęboki żal i smutek. Pamiętajmy, że nie ma dobrych i złych uczuć ani prawidłowych lub nieprawidłowych reakcji na problem! Dlatego nie zaprzeczaj emocjom drugiej osoby, a zamiast tego okaż akceptację i zainteresowanie, uważnie słuchając i mówiąc np. „To musi być dla ciebie smutne”.

 

Jak rozwijać empatię?

Na szczęście empatię, która pomoże nam być dobrymi przyjaciółkami, można w sobie rozwijać. Jak to zrobić? Przykładem takiego zachowania będzie zastanowienie się, co bliska osoba może czuć, co jej sprawia trudność, co męczy, a co daję ulgę i przynosi pocieszenie. Ważne, aby swoje wyobrażenia skonfrontować później z rzeczywistością, pytając o to osobę, którą chcemy tą empatią obdarzyć. Nie ma nic złego w tym, że poczujesz się bezsilna i nie będziesz miała gotowych rozwiązań problemu przyjaciółki. Czasem ona nawet nie oczekuje od ciebie, żebyś załatwiła sprawę
za nią. To, co na pewno możesz zrobić, to wesprzeć ją dobrym słowem i radą, jeśli taką masz. Zapewniaj swoją przyjaciółkę, że myślisz o niej, zrób przysługę, zadzwoń i zapytaj, jak się czuje. Czasami proste rozwiązania są najlepsze, więc gdy nie masz własnych pomysłów, to po prostu zapytaj, czy i jak możesz pomóc. Nierzadko osoba która znajduje się w trudnej sytuacji wie, czego potrzebuje, a ty możesz jej to dać. To, co jest kluczowe w dawaniu wsparcia, to nasza wewnętrzna gotowość i chęć. Pamiętaj, że nie musisz wszystkiego rozumieć i ze wszystkim się zgadzać, aby móc wesprzeć. Na szczęście możesz mieć zupełnie inne doświadczenia.

 

Czego nie robić, kiedy ktoś opowiada o swoich problemach?

Czego na pewno nie robić, bo to pogorszy sprawę, a nie pomoże? Nie umniejszaj problemu przyjaciółki. Mówienie np. „nic się nie stało”, daje do zrozumienia, że jej problemy i emocje nie są istotne – a nie jest to prawdą. Jeśli zależy ci na czyimś dobru, to nigdy nie radź brania żadnych używek jako rozwiązanie, ponieważ to jedynie pogłębi problem.

 

Naucz się akceptować uczucia innych

Bardzo trudno jest myśleć pozytywnie, kiedy jest się w trudnym czasie, dlatego nie namawiaj przyjaciela, aby myślał pozytywnie i nic innego nie robił. Nie jest to pomocne, a oprócz tego stawia cię w złym świetle, jako osobę, która nie potrafi usłyszeć bliskiego, każe mu czuć radość i myśleć pozytywnie, podczas gdy przeżywa on kryzys.

 

Jak skutecznie wspierać osobę w trudnej sytuacji?

Szybkie przechodzenie do wspólnego szukania rozwiązań może okazać się nieskuteczne. Najpierw warto zaopiekować się relacją i budowaniem zaufania. Miej na uwadze, że to od twojej przyjaciółki będzie zależeć, kiedy zacznie szukać rozwiązania swoich problemów i kiedy cię do tego zaprosi. Bądź ostrożna i empatyczna, a zarazem odważna i delikatna – to cechuje dobrego przyjaciela.

 

Powiązane artykuły

HTML Button Generator