Nastolatka rozwijająca swoją kreatywność malująca obraz

Jak rozwijać kreatywność?

 

Żeby chcieć, musisz wiedzieć, że warto!

Gdybym zadała ci pytanie „Czy warto rozwijać kreatywność?” pewnie odpowiedziałabyś, że tak. A jeśli zapytałabym „Jak rozwijać kreatywność?” – czy umiałabyś odpowiedzieć? Jeśli tak, to świetnie, a jeśli nie, to proponuję rozwiązanie tej zagadki! Bez względu od tego, ile masz lat, jakie wykształcenie czy doświadczenie zawodowe, kreatywność możesz rozwijać zawsze.

 

Urodziłaś się jako artystka!

Niekwestionowany artysta, Pablo Picasso, powiedział kiedyś, że wszystkie dzieci są urodzonymi artystami. Wynika z tego, że największe wyzwanie polega na tym, żeby w dzieciach tej kreatywności nie zabijać, a wspierać jej rozwój. Wtedy jest szansa, że pozostanie ona z nami i będziemy mogły korzystać z niej także w dorosłym życiu.

 

Jak rozwijać kreatywność?

W artykule o tym, czym jest kreatywność i dlaczego warto ją rozwijać (link tutaj) wspomniałam, że ćwiczenie kreatywności ma się podobnie do ćwiczeń ciała, np. na siłowni. Ćwiczenie kreatywności jest równie istotne, jak trening sportowy. Aby zobaczyć efekty trzeba podjąć decyzję, a potem wytrwale działać, nawet małymi kroczkami, ale nie rezygnować.

 

Jak trenować swoją kreatywność?

Pomyśl o dwóch różnych słowach. Jedno zapisz na górze karki, drugie na samym dole. Następnie w jak najkrótszym czasie stwórz takie połączenie skojarzeń, aby utworzyć swego rodzaju łańcuch, łączący w sposób logiczny oba słowa. Na przykład dwa słowa to „chleb” oraz „lodowisko”. Gotowy łańcuch mógłby wyglądać np. w ten sposób:

CHLEB – jedzenie – posilenie się – wzrost energii – chęć ruchu – aktywność fizyczna – sport – jazda na łyżwach – LODOWISKO.

 

Opuść strefę komfortu

Żeby ćwiczyć kreatywne myślenie, musisz wyjść ze swojej rutyny. Znajdź nowe źródła inspiracji, spróbuj czegoś nowego, czegoś, o czym myślisz od dawna, ale brakowało ci odwagi lub czasu. Są chwile w życiu, gdy potrzebujesz więcej przestrzeni i spokoju. Zadbaj o to, żeby móc skupić się na swoich myślach i pomysłach.

 

Opisywanie i nowe funkcje

Przyjrzyj się przedmiotom, które towarzyszą Ci na co dzień, wypisz kilka przykładów, a następnie staraj się określić ich przydatność. Zastanów się, do czego ten przedmiot mógłby się jeszcze przydać oprócz zastosowania, które już znasz i z którego korzystasz. Następnie spróbuj odpowiedzieć sobie, czy dałoby się zrobić coś, aby ulepszyć tę rzecz? Nie ograniczaj się do łatwych przykładów. Popuść wodzę fantazji i wyobraźni.

 

„Baza pomysłów”

Przygotuj kartkę i coś do pisania. Wymyśl temat zadania, np. „5 sposobów na pomidory w kuchni” albo „Metody na więcej energii jesienią i zimą” czy np. „10 sposobów na sprawienie radości chłopakowi”. Kiedy wybierzesz temat, zapisz go, a następnie zacznij wypisywać rzeczy, które mogą być odpowiedzią na tytułowe zadanie. Takie ćwiczenie rozwija umiejętność kreatywnego myślenia, ale także daje ci bazę pomysłów, na przykład na ciekawe i twórcze spędzanie czasu.

 

Jak pobudzić swoją kreatywność? Poszukaj inspiracji!

Inspiracja może przyjść z każdego miejsca. Najbardziej znane to np. filmy, muzyka, sztuka. Czytaj wartościowe książki, obejrzyj ciekawy wykład czy rozwijający film i czerp inspirację z różnych źródeł. Później, wcielając się w rolę twórcy, łącz różne pomysły, żeby stworzyć coś nowego i oryginalnego.

Kreatywność jest umiejętnością, którą każdy może rozwijać i wykorzystywać w życiu. Warto stosować ją regularnie, korzystając np. z wyżej podanych pomysłów. Jednak pamiętaj, że to tylko kilka, a sposobów na rozwój kreatywności jest mnóstwo. Stwórz swoje!

Bibliografia

Biela A. ,Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie, Samo Sedno, Warszawa 2015

Powiązane artykuły

HTML Button Generator